Çerez Örnek
canlı destek

E.Ü. KİMYA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜM TANITIMI

E.Ü. KİMYA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜM TANITIMI

1968 yılında, o zamanki Mühendislik Bilimleri Fakültesi bünyesinde eğitime başlayan Kimya Mühendisliği Bölümü, önceleri çok kısıtlı fiziksel imkanlar içinde öğrenim verme uğraşı içinde olmuştur. Kendine özgü laboratuarlarını da içeren bölüm binasının 1977 yılında tamamlanmasıyla gelişimi hızlanmıştır, bir ara Fen Fakültesi Kimya Bölümü ile oluşturduğu Kimya Fakültesi çatısı altında öğrenim vermiş ve nihayet 1982 yılında bu fakültenin kaldırılıp, Mühendislik Fakültesinin oluşturulmasıyla da, Kimya Mühendisliği Bölümü gerçek yerini yeniden bulmuştur.

Bölümde Lisans eğitiminin yanı sıra Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimi de verilmektedir. Bölümün Eğitim Kadrosu, 2022 yılı Mart ayı itibarı ile 6 Profesör, 10 Doçent, 3 Doktor Öğretim Üyesi, 5'i doktoralı olmak üzere toplam 7 Araştırma Görevlisi, 1'i doktoralı olmak üzere 2 Öğretim Görevlisi ve 2 Teknik Personelden oluşmaktadır.

Bölümümüzde eğitim amaçlı olan Kimya, Enstrümantal Analiz ve Kimya Mühendisliği Laboratuarlarının yanı sıra 18 adet Araştırma Laboratuarı da bulunmaktadır. Bu laboratuarlarda; Ayırma İşlemleri, Proses Atık Giderimi, Biyolojik Yüzey Aktif Maddeler, Heterojen Katalizörler, Üretim Teknolojileri, Polimerler, İleri Malzemeler, Proses Dinamiği ve Benzeşimi konularında araştırma yapılmaktadır.

Eğitimde bilgisayar desteğine özel önem veren bölümde öğrencilerin hizmetine sunulmuş iki adet bilgisayar laboratuarında tümünde internet bağlantısı bulunan, Microsoft Office, MATLAB, Aspen Plus ve AutoCAD gibi programlarla donatılmış toplam 32 bilgisayar bulunmaktadır.

Çevredeki sanayi kuruluşları ve Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölge Şubesi tarafından başarılı öğrencilerimize burs sağlanmaktadır.

Bölüm mezunları; petrokimya, boya, polimer, kağıt, deterjan, tekstil ve gıda endüstrilerinde çalışma olanağına sahiptirler.

Bölüm tanıtımının güncel haline ulaşmak için tıklayınız. 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ